Pages

TregoShqip

TregoShqip
» Mirsevini ne TregoShqip.Blogspot.Com - Ne blogun tone do te gjeni lajme nga bota dhe vendi, Info VIP, Ndeshje te sigurta 100%, Lojra ONLINE, Lojra per PC Tuaj, Hite Shqip, Etj..// Na ndiqni ne FACEBOOK: Trego Shqip

Friday, January 24, 2014

Kapiteni Cana kundër ndarjes “Një Komb, një Kombëtare”

Kapiteni CanaKapiteni Cana kundër ndarjes “Një Komb, një Kombëtare”
Lajmi për përgatitjen e një delegacioni të përbërë nga kryeministri Rama dhe Presidenti i Federatës Shqiptare të Futbollit, Duka për të takuar dhe bindur Adnan Januzaj që të luajë me Shqipërinë ka bërë që në Kosovë ta cilësojnë edhe si ‘vjedhje’ këtë lëvizje. Kapiteni i Kombëtares shqiptare, Lorik Cana thotë se duhet të ekzistojë vetëm një Kombëtare duke përjashtuar mundësinë që të veshë fanellën e Përfaqësueses së Kosovës në futboll, në ndeshjet miqësore ndërkombëtare, të cilat janë lejuar nga FIFA.
Në një pyetje të shtruar në statusin e rrjetit social “Twitter” të Canës ‘Kush do të luajë për Kosovën?  I menjëhershëm ka qenë reagimi i Canës duke shprehur qartazi preferencën e tij për vetëm një Kombëtare.
“Akt jo i mirë për ty, për tjerët vendim i mirë, 1 Komb, 1 Kombëtare”, ishte përgjigja e Canës në profilin e tij zyrtar. Vendimi i Canës duke se ka zemëruar opinion sportiv kosovar, pasi Adnan Januzaj, Xherdan Shaqiri, Granit Xhaka, Valon Behrami e shumë të tjerë nuk e kanë përjashtuar mundësinë që të luajnë me Kosovën.
Por Cana i qëndron besnik idesësë shprehur edhe më parë se nuk duhet që të ekzistojnë dy kombëtare, por vetëm një. Trajneri i përfaqësues së Kosovës Albert Bunjaki ka paralajmëruar se do t’i ftojë futbollistët kosovarë që luajnë për ekipin e tyre të lindjes.
Futbollistët kosovarë duket se janë kthyer në kryefjalën e ditës në disa shtete. Paraqitja e mirë e Berishës me Lacion ka bërë që opinion sportiv italian të vlerësojnë në maksimum, por jo vetëm, pasi fjalë shumë të mirë në adresë të portierit kanë shkuar edhe nga trajneri De Biasi.
“Kërkoja të zbuloja futbollistë të rëndësishëm për kombëtaren shqiptare. Berisha po luante në Kalmar të Suedisë dhe menjëherë i tregova disa klubeve në Serie A. Lazio ishte mjaft e mirë dhe posaçërisht drejtori sportiv, Igli Tare që i mposhti të gjithë, unë mendoj se Lazio bëri zgjedhje të mirë. Etriti i ka të gjitha karakteristikat më qenë më i miri në Evropë në rolin e tij. Më të mirët e kombëtares luajnë në shtete të huaja, nuk do të propozoja asnjë lojtar të ri nga Superliga, pasi kampionati shqiptar nuk ofron shumë mundësi” deklaroi ai.

No comments:

Post a Comment